Masz pytania?
Połączenie zwrotne

Jak zabezpieczyć maszyny i urządzenia przed kradzieżą?

Wydawałoby się, że kradzież dużych, ciężkich maszyn przemysłowych jest niemożliwa, jednak nic bardziej mylnego. Wartościowy sprzęt jest łakomym kąskiem dla złodziei, a standardowe zabezpieczenia fabryczne czy spory gabaryt nie są żadną przeszkodą dla zawodowych włamywaczy. Jakie środki ostrożności należy podjąć, aby skutecznie zabezpieczyć mienie firmy?

Dlaczego warto zabezpieczać sprzęt przemysłowy?

Zanim przejdziemy do konkretnych działań, zastanówmy się najpierw, dlaczego ochrona aktywów powinna być priorytetem w każdym zakładzie produkcyjnym. Warto pamiętać, że kradzież drogiej maszyny przemysłowej lub jej podzespołów może przynieść nie tylko spore straty finansowe, ale również zakłócić sprawne działanie przedsiębiorstwa. Do faktycznej wartości skradzionej maszyny należy doliczyć bowiem także koszty przestojów produkcyjnych. Poza stratami materialnymi, firma często narażona jest również na utratę dobrej reputacji. Konsekwencją opóźnień w dostawach i niezrealizowanych projektów może być nawet zerwanie współpracy przez wieloletnich kontrahentów.

Jak zminimalizować ryzyko kradzieży maszyn przemysłowych?

  • Zabezpieczenie terenu - solidne ogrodzenie i brama wjazdowa ograniczają skutecznie dostęp na jej teren nie tylko dla włamywaczy, ale również dla przypadkowych przechodniów.
  • Fizyczna ochrona - obecność pracowników ochrony, szczególnie poza godzinami otwarcia firmy, odstrasza potencjalnych przestępców.
  • Monitoring i system alarmowy - kamery zamontowane w widocznych miejscach zniechęcają do wtargnięcia na teren firmy. W razie włamania sygnały dźwiękowe alarmu skłonią włamywaczy do rezygnacji z łupu i ucieczki, a zapis z monitoringu pomoże w ich identyfikacji.
  • Ubezpieczenie sprzętu - nie chroni bezpośrednio przed złodziejami, ale pozwala uzyskać odszkodowanie, aby pokryć przynajmniej częściowo straty materialne.
  • Oznakowanie numerami seryjnymi - unikalne identyfikatory utrudniają sprzedaż kradzionego sprzętu i zwiększają szansę na jego odnalezienie przez odpowiednie służby.
  • Środki bezpieczeństwa cyfrowego - kilkustopniowa autoryzacja (poprzez hasło, sms czy email) uniemożliwia uruchomienie maszyny osobom nieupoważnionym i często zniechęca do jej kradzieży. Zamontowanie lokalizatora GPS pomaga zlokalizować skradziony sprzęt.
  • Wymiana fabrycznych zabezpieczeń - nieszablonowe systemy zamknięć utrudniają sforsowanie urządzenia wyspecjalizowanym złodziejom. Dlaczego warto? Przeczytasz w dalszej częsci artykułu.

Dlaczego fabryczne zabezpieczenia nie odstraszają złodziei?

Eksperci z branży systemów antykradzieżowych alarmują, że rozwiązania fabryczne oferowane przez producentów maszyn i urządzeń nie są wystarczające. Zamiast odstraszać złodziei, często ich przyciągają. Dzieje się tak, ponieważ standardowe zabezpieczenia montowane są taśmowo, w tych samych miejscach i działają w podobny sposób. Złodzieje bardzo szybko uczą się, jak rozpracować ich mechanizm, a niektórzy specjalizują się nawet w kradzieży konkretnych modeli. Jak temu przeciwdziałać i jakie kroki podjąć? Dowiesz się w kolejnym akapicie.

Jakich komponentów użyć do zabezpieczenia maszyn?

Do tematu można podejść na dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada wymianę fabrycznych komponentów m.in. klamek, zawiasów, czy zamków na wersje antywłamaniowe. Jeśli zależy nam na ograniczeniu dostępu do części maszyn kryjących się za drzwiami, idealnym posunięciem będzie wymiana zwykłych klamek czy uchwytów na zamki baskwilowe np. BK15.2110. Mechanizm takiego zamka umożliwia zastosowanie dodatkowych rygli, które wraz z językiem zabezpieczą drzwi wielopunktowo. Jest to znakomite rozwiązanie do zamykania frontów o dużych rozmiarach. Oprócz blokady na klucz produkt ten może zostać wyposażony w dodatkową barierę antywłamaniową - oczka do zamocowania kłódki. Zamek został zaprojektowany tak, aby nie można go było było zdemontować od frontu - konstrukcja wpuszczana jest w całości w obudowę maszyny i mocowana od wewnątrz.

Dopełnieniem systemu zamków baskwilowych są zawiasy z trzpieniami gwintowanymi. Przednia strona tego typu okucia jest całkowicie zaślepiona, w odróżnieniu od standardowych zawiasów z otworami montażowymi pod śruby. Uniemożliwia to wykręcenie elementu od zewnętrznej strony obudowy. Elementy te zapewniają nie tylko lepszą ochronę antywłamaniową, ale także stabilniejsze łączenie poprzez możliwość dodatkowego skontrowania śruby.

Drugą opcją jest montaż dodatkowych zabezpieczeń, które uzupełniają systemy fabryczne. W ofercie firmy BÄCKER znajdziecie m.in. specjalne pokrętło gwiazdowe z zamkiem BK7.0029., które zabezpiecza przedmioty przed nieuprawnionym użytkowaniem oraz kradzieżą. Zasada działania mechanizmu opiera się na blokowaniu obrotu gałki względem rdzenia i ponownym zwolnieniu blokady tych współpracujących elementów. Oznacza to, że w pozycji zamkniętej gałka obraca się swobodnie, uniemożliwiając dokręcanie pokrętła. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest powszechnie jako blokada bagażników dachowych oraz uchwytów rowerowych, ale można je spotkać także w licznych aplikacjach przemysłowych jako:

  • Zabezpieczenie pokryw, klap i włazów rewizyjnych w maszynach
  • Ograniczenie dostępu do wybranych sekcji hal produkcyjnych
  • Zabezpieczenie zabudów specjalnych pojazdów

Szukasz rozwiązań, które pomogą zabezpieczyć Twój sprzęt przed kradzieżą? Chętnie doradzimy w doborze odpowiednich produktów! Skontaktuj się z naszym Działem Techniczno-Handlowym.

Wróć do przeglądu

Pozostałe aktualności

Blog

Modelowanie 3D

07.07.22 - Jak poprawnie przygotować plik do druku 3D?

Dowiedz się więcej
Blog

Tworzywa sztuczne

06.06.2022 - Rodzaje i właściwości tworzyw sztucznych wykorzystywanych w przemyśle

Dowiedz się więcej
Blog

Elementy złączne

10.02.2023 - Śruby z tworzywa vs. śruby metalowe

Dowiedz się więcej
Blog

Światowy dzień BHP

28.04.2023 - Jak poprawić bezpieczeństwo pracowników produkcji?

Dowiedz się więcej
Blog

Technologia addytywna

09.09.2022 - Czy produkcja niskoseryjna może być opłacalna?

Dowiedz się więcej