Masz pytania?
Połączenie zwrotne

Jak poprawić bezpieczeństwo pracowników produkcji?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w samym tylko 2022 roku wypadkowi w pracy uległo ponad 66 tys. osób. I choć liczba poszkodowanych zmalała w stosunku do roku 2021 o 3,2%, to niestety nadal jest ich bardzo dużo. Wciąż sporym odsetkiem (8,9%) są zdarzenia związane z obsługą maszyn. Czy dobór odpowiednich części maszyn może wpłynąć na obniżenie wskaźnika wypadkowości w tym sektorze? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, w jaki sposób użycie odpowiednich komponentów minimalizuje ryzyko wypadku.

Wykres 1. Poszkodowani w wypadkach przy pracy według czynności wykonywanej przez poszkodowanego w chwili wypadku w 2022 r.

Główne czynniki powodujące zagrożenie

Jak podaje GUS, główną przyczyną wypadków przy pracy jest niezmiennie nieprawidłowe zachowanie się pracowników (aż 61,1%), a dominującą grupą wydarzeń powodujących urazy było uderzenie w nieruchomy obiekt (32,1%). O ile żaden pracodawca nie ma większego wpływu na nieodpowiedzialne zachowanie swoich pracowników, o tyle może zminimalizować ryzyko urazu, stosując kilka zasad. Jakich? Przeczytasz w kolejnym akapicie.

Wykres 2. Poszkodowani w wypadkach przy pracy według wydarzeń powodujących uraz w 2022 r.

Jak zmniejszyć liczbę wypadków na linii produkcyjnej - 3 zasady główne

  • Prewencja - właściwe zaprojektowanie nowego stanowiska pracy, okresowe przeglądy maszyn, stosowanie odzieży ochronnej i środków ochrony pracowniczej, a także wzrost świadomości zagrożeń poprzez udział w szkoleniach BHP.
  • Wdrażanie nowych technologii - zmniejszenie udziału ludzi w poszczególnych procesach poprzez mechanizację i automatyzację produkcji.
  • Eliminacja zagrożeń - podnoszenie odporności linii produkcyjnej na ludzkie błędy poprzez wymianę komponentów na bezpieczniejsze rozwiązania - w dalszej części artykułu znajdziesz kilka przykładów.

Jakie komponenty maszyn wybrać, aby zminimalizować ryzyko urazu?

Odpowiedź jest prosta - takie, które zarówno podczas swobodnego poruszania się, jak i nieprzewidzianych, gwałtownych ruchów będą bezpieczne. Jest to słowo klucz używane często w nazewnictwie poszczególnych części maszyn. Warto na to zwrócić uwagę podczas projektowania linii produkcyjnych i wyborze komponentów - oferują one nierzadko dodatkowe funkcje, które chronią operatorów przed uszkodzeniem ciała. Jakie rozwiązania dostępne są na rynku? Czytaj dalej.

Składane elementy

Fakt, że składane konstrukcje (np. stolik biwakowy czy rower miejski) zajmują mniej miejsca w porównaniu ze standardowymi jest dla nas dość oczywisty. Często nie zastanawiamy się jednak, że ta funkcjonalność może mieć ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Złożony obiekt pozostawia nam więcej przestrzeni do swobodnego ruchu, a wystające części, o które moglibyśmy przypadkowo zahaczyć, są najczęściej bezpiecznie schowane. Takie rozwiązanie można również zastosować w maszynach. Dobrym przykładem są m.in. składane rękojeści występujące w kołach ręcznych i korbach. Uchwyt chowa się po złożeniu całkowicie w konstrukcji koła.

Dodatkowe blokady

Jak mówi znane przysłowie: “Strzeżonego Pan Bóg strzeże”. Wzmożona ostrożność gwarantuje większe bezpieczeństwo, dlatego w naszej ofercie, oprócz standardowych elementów zaciskowych, znalazły się także pokrętło gwiazdowe BK38.0064 i dźwignia nastawna BK38.0007 z dodatkową blokadą obrotu. W pozycji wyjściowej pochwyt obraca się swobodnie i niezależnie od rdzenia. Dopiero po wciśnięciu pochwytu, wbudowany mechanizm łączy rdzeń z gałką, umożliwiając zakręcanie i odkręcanie pokrętła. Rozwiązanie to chroni przed przypadkowym poluzowaniem połączenia gwintowego i zmianą pozycji oprzyrządowania. Jest to znakomita opcja dla wąskich przejść, w których często dochodzi do kontaktu operatora z komponentami regulacyjnymi.

Podobną funkcję spełnia także pokrętło zabezpieczające BK7.0029, wyposażone w nieco inny mechanizm blokujący - zamek na klucz. Oprócz ochrony przed przypadkową zmianą pozycji produkt oferuje ponadto zabezpieczenie przed nieuprawnionym użytkowaniem. Blokuje skutecznie dostęp do niebezpiecznych części maszyn, może służyć także jako dodatkowe zabezpieczenie przed kradzieżą. Obsługa i regulacja pokrętła możliwa jest tylko dla posiadaczy klucza.

Osłony zabezpieczające

O ile w przypadku niektórych elementów maszyn można zastosować składane wersje, to nie w każdym miejscu da się całkowicie wyeliminować wystające, ostre części. Te stanowią szczególne zagrożenie dla poruszających się po hali produkcyjnej pracowników. Aby uchronić ich przed urazami stosuje się różnego rodzaju osłony. Jednymi z nich są maskownice śrub, które skutecznie zasłaniają ostre zakończenia elementów gwintowanych. W przypadku niekontrolowanego zderzenia z zaślepką o zaokrąglonym kształcie grozi nam co najwyżej kilka siniaków.

Do osłony ostrych krawędzi metalowych profili można wykorzystać z kolei nasadki ochronne z plastyfikowanego PVC. Materiał ten jest elastyczny i odporny na rozciąganie, stabilnie i ciasno przylega do profili, a ryzyko ześlizgnięcia się jest bardzo niewielkie. Dzięki temu można skutecznie zapobiegać zacięciom naskórka.

Akcesoria pomocnicze

Dodatkowe akcesoria zabezpieczające nie zawsze są dostępne w standardowym wyposażeniu maszyn, ale na pewno warto w nie zainwestować. Koszt jest najczęściej niewielki, a zdrowie pracownika nieocenione. Znakomitym przykładem może być popychacz stolarski BK6.0344 wykorzystywany podczas cięcia piłą stołową. Jest on niejako przedłużeniem ręki operatora, zapewnia mu odpowiedni dystans od ostrza piły i zmniejsza ryzyko przecięcia praktycznie do zera.

Więcej bezpiecznych rozwiązań dla przemysłu znajdziesz w naszej ofercie. Masz problem w doborze odpowiednich komponentów dla swojego przedsiębiorstwa? Chętnie pomożemy! Skontaktuj się z naszym Działem Techniczno-Handlowym.

 

Źródło:
www.stat.gov.pl
Wróć do przeglądu

Pozostałe aktualności

Blog

Technologia addytywna

09.09.2022 - Czy produkcja niskoseryjna może być opłacalna?

Dowiedz się więcej
Blog

Modelowanie 3D

07.07.22 - Jak poprawnie przygotować plik do druku 3D?

Dowiedz się więcej
Blog

Systemy zamknięć

03.07.2023 - Jak zabezpieczyć maszyny i urządzenia przed kradzieżą?

Dowiedz się więcej
Blog

Proces druku 3D

05.05.2022 - Druk przestrzenny w technologii Multi Jet Fusion (MJF)

Dowiedz się więcej
Blog

Zaślepki do rur i profili

05.08.22 - Jak prawidłowo dobrać model i rozmiar?

Dowiedz się więcej