Masz pytania?
Osoba kontaktowa
Połączenie zwrotne

Zawiasy

Zawiasy z tworzywa sztucznego lub metalowe służą do mocowania drzwi, klap, pokryw i pozostałych elementów, które wymagają ciągłego otwierania i zamykania. Stosowane nie tylko w meblach, stolarce okiennej i drzwiowej, ale także w maszynach przemysłowych, szafach sterowniczych, bramach czy furtkach. Asortyment obejmuje zawiasy wyczepiane i bez możliwości demontażu, z otworami przelotowymi, tulejkami i trzpieniami gwintowanymi,  zawiasy przedłużone z szerszym skrzydłem, zawiasy regulowane z podłużnymi otworami oraz zawiasy przegubowe.

Różnorodność wariantów

Okucia łączące zbudowane są z dwóch skrzydeł połączonych przegubowo za pomocą sworznia obrotowego. W zależności od zapotrzebowania dostępne są warianty z możliwością otwarcia w zakresie od 90 do 270 stopni. Zawiasy dostępne są w wersji „prawej”, „lewej” lub uniwersalnej, z możliwością późniejszego demontażu wraz z drzwiami, bądź też bez możliwości demontażu. Mogą się one różnić także sposobem montażu:

Zawiasy z otworami montażowymi

Przykręcane są od strony zewnętrznej za pomocą śrub z łbem cylindrycznym lub walcowym. Zawiasy z podłużnymi otworami tzw. fasolkowymi umożliwiają dodatkową regulację rozstawu śrub.

Zawiasy z nieprzelotowymi tulejami gwintowanymi

Mniej uniwersalne, jednak bezpieczniejsze rozwiązanie. Przednia strona okucia jest zaślepiona, a montaż śrub możliwy jest tylko od strony wewnętrznej. System ten uniemożliwia wykręcenie elementu od strony zewnętrznej, a dodatkową zaletą są zakryte, niewidoczne śruby.

Zawiasy z trzpieniami gwintowanymi

Wersja ta zapewnia stabilniejsze łączenie poprzez możliwość dodatkowego skontrowania śruby.

Zawiasy antywłamaniowe

Posiadają nie tylko zaślepioną stronę zewnętrzną, a także ukryte sworznie obrotowe, które uniemożliwiają demontaż okucia.

Metalowe zawiasy do wspawania

Gwarantują trwałe, estetyczne połączenie bez wystających śrub. Wymagają one jednak większego nakładu pracy podczas montażu niż w przypadku zawiasów przykręcanych.

Dobór materiału

Zawiasy marki BÄCKER dostępne są w wielu wersjach, zróżnicowanych pod względem materiału poszczególnych elementów:

  • Skrzydła: poliamid wzmocniony włóknem szklanym, stop cynku, stal nierdzewna
  • Bolce: stal ocynkowana, stal nierdzewna
  • Elementy gwintowane: stal ocynkowana, stal nierdzewna, mosiądz

Zawiasy plastikowe wyróżniają się wieloma zaletami i są znakomitą alternatywą dla standardowych okuć metalowych. Nie rdzewieją, są odporne na działanie czynników zewnętrznych i można je wykonać w dowolnym kolorze RAL. Ponadto większa wytrzymałość pozwala na dobór mniejszego rozmiaru niż w przypadku metalowych zawiasów.

Atutem zawiasów metalowych są bez wątpienia walory optyczne oraz możliwość montażu bez użycia śrub metodą spawania. Niestety tylko wersja ze stali nierdzewnej gwarantuje w pełni ochronę przed korozją i może być wystawiona na działanie czynników zewnętrznych.

Zawiasy marki Bäcker

PlacoGrip

Zawiasy

Poznaj różne rodzaje naszych zawiasów.

Przejdź do produktów

Pozostałe grupy produktowe

PlacoGrip

Uchwyty Przemysłowe

Uchwyty znajdują szerokie zastosowanie w budowie maszyn, branży medycznej, spożywczej oraz meblarskiej. Montowane są głównie na pokrywach, osłonach i drzwiach w celu ich otwierania i zamykania. Wykorzystywane są również jako uchwyty transportowe do podnoszenia i przenoszenia mniejszych urządzeń.

Dowiedz się więcej
PlacoGrip

Stopki przemysłowe i akcesoria

Stopki przemysłowe wykorzystywane są do regulacji wysokości oraz niwelowania nierówności podłoża. Znajdują zastosowanie we wszystkich dziedzinach przemysłu, w których wymagane jest posadowienie.

Dowiedz się więcej
PlacoGrip

Trzpienie ustalające i montażowe

Trzpienie ustalające stosowane są do regulacji ruchomych części maszyn i ich pozycjonowania względem siebie. Te standardowe elementy obsługi umożliwiają wielokrotną, szybką zmianę pozycji elementu i solidne mocowanie bez użycia narzędzi.

Dowiedz się więcej
PlacoGrip

Wkręty i zatrzaski kulkowe

Wkręty i zatrzaski kulkowe stosowane są do prowadzenia lub pozycjonowania elementów maszyn. Dzięki kompaktowym wymiarom sprawdzą się one doskonale jako element ustalający w miejscach o ograniczonej przestrzeni.

Dowiedz się więcej
PlacoGrip

Koła ręczne i korby z rękojeścią

Korby i koła ręczne umożliwiają dokładną regulację i pozycjonowanie podzespołów i narzędzi. Zmiana położenia odbywa się poprzez wprawienie koła w ruch rotacyjny m.in. za pomocą rękojeści obrotowej.

Dowiedz się więcej
PlacoGrip

Pokrętła gwiazdowe

Pokrętła gwiazdowe stosowane są jako element manipulacyjny i dociskowy. Umożliwiają regulację wysokości lub zmianę pozycji współpracujących elementów poprzez dokręcanie. Ergonomiczny kształt pochwytu ułatwia obsługę.

Dowiedz się więcej
PlacoGrip

Pokrętła krzyżowe i trójramienne

Pokrętła krzyżowe i trójramienne należą do grupy pokręteł zaciskowych, które umożliwiają regulację wysokości lub zmianę pozycji współpracujących elementów. Charakteryzują się pochwytem posiadającym trzy lub cztery ramiona.

Dowiedz się więcej
PlacoGrip

Pokrętła radełkowane

Pokrętła radełkowane z wypustkami wykorzystywane są do częstej zmiany pozycji współpracujących podzespołów względem siebie. Obsługa jest wyjątkowo przyjazna dla użytkownika i nie wymaga użycia narzędzi.

Dowiedz się więcej
PlacoGrip

Pokrętła motylkowe

Pokrętła motylkowe charakteryzują się ergonomicznie wyprofilowanym, dwuramiennym pochwytem. Umożliwiają osiągnięcie wysokiego momentu obrotowego przy użyciu niewielkiej siły.

Dowiedz się więcej
PlacoGrip

Uchwyty kuliste

Uchwyty kuliste montowane są najczęściej na zakończeniach gwintów, drążków i dźwigni jako element ochronny i manipulacyjny. Stosowane także na niewielkich pokrywach, klapach i drzwiach jako gałka ułatwiająca otwieranie.

Dowiedz się więcej
PlacoGrip

Uchwyty typu T i grzybkowe

Uchwyty grzybkowe i uchwyty typu T są standardowymi elementami obsługi, wykorzystywanymi do manipulacji lub dociskania. Szczególnie wysoką siłę zacisku można uzyskać dzięki uchwytom w kształcie litery T.

Dowiedz się więcej
PlacoGrip

Wibroizolatory

Wibroizolatory są elementami budowy maszyn, służącymi do redukcji drgań oraz hałasu w układach mechanicznych. Stosowane są jako element pośredni między urządzeniem a podłożem lub jako część łącząca różne podzespoły. Wykonane z reguły z elastycznych materiałów o dobrych właściwościach tłumiących jak guma, czy kauczuk.

Dowiedz się więcej
PlacoGrip

Dźwignie zaciskowe i rękojeści nastawne

Dźwignie stałe, nastawne i mimośrodowe to standardowe elementy obsługi, służące do ręcznej regulacji i mocowania ruchomych części maszyn, urządzeń oraz instalacji. Dzięki swojej funkcjonalności zastępują one często tradycyjne śruby mocujące jak pokrętła motylkowe czy gwiaździste.

Dowiedz się więcej